The Friends of St. Peter's Berkhamsted

Friends of St Peter's, Great Berkhamsted

Admiral George Cornish Gambier


 
Grave Number 107

This officer entered the Navy, 18 June, 1808, as Sec.-cl. Boy, on board the Thisbe 28, Capt. Wm. Rogers, bearing the flag in the river Thames of Hon. Hen. Edwin Stanhope; served, as Midshipman, from 20 Oct. 1809, to 14 Nov. 1811, of the Unicorn and Acasta frigates, both commanded by Capt. Alex. Robt. Kerr, in the Bay of Biscay; then joined the Malta 80, bearing the flag in the Mediterranean of Rear-Admiral Benj. Hallowell; and, on 6 March, 1815, was promoted to the rank of Lieutenant. His next appointments were, on the East India station, to the Orlando 36, Capt. John Clavell, Minden 74, flag-ship of Sir Rich. King, and Topaze 46, Capt. John Rich. Lumley. He assumed command, 7 Dec. 1819, of the Curlew sloop, and on 4 June, 1821, was posted into the Dauntless 24. He was paid off, on his return from India, towards the close of 1823, and since that period has been on half-pay. Agents – Collier and Snee.

https://en.wikisource.org/wiki/A_Naval_Biographical_Dictionary/Gambier,_George_Cornish

 


 Back to Biographies page